הסכם ממון בין בני זוג

עומדים להתחתן? כך תכנסו לזוגיות בריאה, יציבה ובטוחה. הסכם ממון בין בני זוג – לא מה שחשבתם!

הסכם ממון לפני חתונה

צירוף המילים "הסכם ממון" גורם לרתיעה אצל זוגות רבים. התחושה המלווה אותם היא שזהו מסמך קר ומנוכר שפוגע ברומנטיקה, בהרמוניה ובאהבה בין השניים. אולם, אם נפריד לרגע את הרגש מהפרקטיקה, נגלה שהסכם ממון הוא הליך שיכול דווקא לתרום ליציבות, ביטחון ושקט נפשי בזוגיות, ופעמים רבות להבטיח שמירה עליה וחיזוק הזוגיות.

אז מה זה בעצם? אתם זוג צעיר שחולם להקים תא משפחתי אחרי שתמסדו את הקשר. אתם לבטח לא חושבים, או מעלים בדעתכם, מצב בו הזוגיות תתקבל בקשיים עד כדי פירוק שלה. אולם החיים, כמו בחיים, מזמנים לנו אין ספור הפתעות ואתגרים, ולעתים, מצבים בלתי אפשריים הופכים לאפשריים, על כל הכאב והצער.

השאלה היא איך מכינים את עצמכם מראש לתרחיש כזה. האם כדאי להתעלם מהאפשרות הזו של פירוק התא המשפחתי ולהתמודד איתו בבוא העת, כולל שק של רגשות שמאפילים על שיקול הדעת, או להכין מסמך ברור ומפורט, בו תציינו כיצד תתבצע חלוקת הרכוש ביניכם במידה שהחלטתם לפרק את החבילה.

המסמך הזה מתאים מאד למי שמגיע לזוגיות עם הון עצמי שצבר, נכס או שניים שרכש ואולי גם תוכניות חסכון שמנוהלות על שמו מגיל צעיר והצטברו לכדי סכום נאה. אבל הוא מתאים גם למי שבסך הכל רוצה להמנע מחיכוכים וויכוחים מיותרים, במקרה והנישואין יעלו על שרטון.

הדבר היפה בהסכם ממון הוא שפעמים רבות, בשל היכולת לדבר בפתיחות על הכל, והבנה ברורה של המצב, הוא שדווקא הסכם כזה גורם לזוגיות איתנה וחזקה, מכבדת ועם הבנות ושקיפות מלאה.

את ההסכם, שרצוי לערוך באמצעות הליך גישור הסכם ממון, עם מגשר שמנוסה בתחום הסכמי ממון, ניתן אפילו להרחיב ולהכניס לתוכו התחייבויות והחלטות שנוגעות לחיי הנישואין דווקא, ולאו דווקא ליום שאחרי. למשל, התחייבות לכבוד הדדי, התחייבות לשמירה על הקן המשפחתי באמצעות פעילויות משותפות, ועוד תחומים רבים שבני הזוג מנסחים בעצמם, וביחד, ורק לאחר הסכמות ברורות והדדיות, חותמים על המסמך.

בנוסף, אפשר לערוך הסכם ממון גם אחר שכבר נישאתם.

הסכם ממון אחרי החתונה

ההסכם תקף ומתאים בכל שלב בחיים. גם אם כבר נישאתם ונותרו סוגיות פתוחות ולא ברורות, תוכלו להכין הסכם ממון, שיגדיר במפורש את מקומו של כל צד. למשל, נישאתם, ואחד בני הזוג ירש סכום מכובד, או השתחררה קרן חסכון עם סכום ניכר. אפשר להחליט להכין הסכם ממון שיבטיח את חלקו של אותו בן זוג, או אפילו להבטיח שהכסף הזה יעבור בכלל לילדים שהספקתם ללדת, ויישמר עבורם לעתיד.

זהו היופי בהסכם ממון, ולמרות השם הלא רומנטי, בחשיבה רחבה ולעומק, הוא מאפשר שמירה על שלום בית וקבלת החלטות מושכלת, ברורה ושלא מותירה אזורים אפורים בין בני הזוג.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אחרי החתונה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.