טבעות נישואין לגבר

טבעות נישואין לגבר

אם תסתכלו על תמונות החתונה של הסבים שלכם, לא בטוח שתראו טבעת נישואין על ידו של סבא. על אף שטבעות נחשבו לעניין גברי עוד מתקופת המלכים, שבהם הטבעת היתה החותם הרשמי, ועל אף שענידת טבעת נישואין על ידי הכלה, מתוארכת עוד לימי מצריים העתיקה, טבעת נישואין לגבר היא מסורת שהתפתחה רק ב-80 השנים האחרונות.

טבעות נישואין לגבר – מתי החלו לענוד אותן?

על פי מקורות היסטוריים, מלחמת העולם השנייה היתה נקודת השינוי שבה גברים החלו לענוד טבעת נישואין על ידם. נשות החיילים שיצאו להלחם בחצי השני של העולם, רצו שבעליהן יזכרו אותן בכל מקום אליו ילכו, וקנו להם טבעות. גברים נשואים רבים בחרו ללכת עם טבעת נישואין שכזו, כיוון שכך הרגישו קשורים יותר לבית ולמשפחה, ולאחר ששבו מהקרבות, העניקו לטבעת כח מיסטי ככזו ששמרה עליהם מהטירוף, מחוסר זהירות וכדומה.

במהלך המאה ה-20, טבעת נישואין לגבר הפכה למחזה נפוץ יותר. היא הוצגה בסרטים רבים על ידיהם של גברים נשואים, בחלק מהמקרים כדי להוסיף להם סקס אפיל, ובחלקם כדי להזכיר את הדילמה בין הנאמנות לאשה לבין בגידה אפשרית בסרט.

גם המהפכה הפמיניסטית שקראה לשוויון בין המינים עודדה ענידת טבעת נישואין בקרב גברים, שכן כך שונתה התפיסה לגביהן מסימון האשה כ"רכושו" של הגבר, לסמל של מחויבות הדדית ושל אהבה.

כך ובאמצעים נוספים כגון פרסום ושיווק מטעם חברות התכשיטים, שראו דרך להרחיב את מכירותיהם על ידי הפיכת טבעת נישואין לגבר לקונצנזוס ולסמל של אהבה אינסופית, נוצר מצב שבו כ-80% מהמתחתנים בימינו רוכשים טבעות נישואין לה ולו.

כיום, דווקא אי ענידת טבעת נישואין לגבר יכולה לגרום לאנשים להרים גבות. כך למשל ארע כאשר הנסיך הבריטי וויליאם, נכדה של מלכת אנגליה, הודיע שאינו מתעתד לענוד טבעת נישואין בנישואיו לנסיכה קייט. החלטה זו זכתה לסיקור עיתונאי וטלוויזיוני, הכולל פרשנויות, ולו היתה מתקיימת 80 שנים קודם לכן, איש לא היה תוהה בנוגע אליה.

טבעות נישואין לגבר וההלכה היהודית

ההלכה היהודית אינה עוסקת בסוגית טבעות נישואין לגבר, ולכן בניגוד לחוקים ולאיסורים החלים על טבעת נישואין לאשה, גברים יכולים לבחור לעצמם כל טבעת בתור טבעת נישואין עבורם. עם זאת, ההלכה רואה בקידושין אקט שיכול להתבצע רק על ידי הגבר כלפי כלתו.

מהסיבה הזו, רבנים רבים אינם מאפשרים לכלה לענוד טבעת נישואין על החתן במהלך הטקס אלא רק בסיומו או לאחריו. עם השנים גם האיסור המחמיר רוכך, וכיום יותר ויותר רבנים מאפשרים לכלה לומר מספר מילים ולענוד טבעת נישואין לגבר שלה לאחר שבירת הכוס.

מתנגדי הרבנות, שבוחרים לקיים חתונה בחו"ל, מוסיפים לא פעם שיקולים שלהם גם את השיקול השוויני משום שבטקס חילוני אזרחי, מתבצעת החלפת טבעות שבמהלכה הכלה מסכימה להיות עם החתן בטוב וברע, והחתן מביע גם הוא את ההסכמה הזו, ששיאה ענידת טבעת נישואין הדדית.

בחירת טבעת נישואין לגבר

כפי שכבר אמרנו, אין הגבלות הלכתיות בבחירת טבעת נישואין לגבר, ולכן ניתן לבחור בכל סוג של טבעת שקיימת בשוק. עם זאת, מתחתנים רבים בוחרים בטבעות נישואין תואמות, שיכולות להגיע בעובי שונה עבורו ועבורה.

כמו כן, כאשר בוחרים טבעת נישואין חשוב לקחת בחשבון את שיקול הנוחות, בעיקר אם החתן מעולם לא הלך עם טבעות קודם לכן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה החתן. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.