חתונה אלטרנטיבית

חתונה אלטרנטיבית

טקסי נישואין אלטרנטיביים התפתחו בישראל כתוצאה מצורך שעלה בקרב מי שלא היה מעוניין לקשור את גורלו וזוגיותו עם הממסד הרבני האורתודוקסי בארץ. במאמר זה נסקור את האפשרויות בפני מחפשי טקס נישואין אלטרנטיביים.

למה צריך טקס נישואין אלטרנטיבי?

בישראל של ימינו אין אפשרות אחרת לחתונה המוכרת על ידי המדינה מלבד החתונה האורתודוקסית, אך זו לא מאפשרת לרבים להתחתן. פסולי חיתון, כהנים וגרושות, זוגות חד מיניים ורבים אחרים שאינם מרגישים זיקה לממסד הרבני ואינם רוצים לעבור דרכו, אינם יכולים להתחתן בארץ ונאלצים לערוך חתונה בחו"ל.

מכיוון שרבים מהם מעוניינים גם בטקס נישואין בארץ, נוצרו טקסי נישואין אלטרנטיביים. אלו אמנם אינם מוכרים על ידי הרבנות ומשרד הפנים, אך הם מספקים תוכן למסיבת החתונה בארץ, ומאפשרים לבני הזוג להחליף התחייבויות הדדיות בטקס אישי ומותאם לצרכיהם. בפני הבוחרים בדרך זו עומדות מספר אפשרויות אותן נציג כעת.

חתונה חילונית

טקס החופה נגזר מהיהדות האורתודוקסית, נאמר בחלקו בארמית ואינו כולל כל פן אישי, דבר שמקשה על זוגות שאינם בעלי זיקה לדת להתחבר לכך. את האלטרנטיבה הם מוצאים בטקסי חתונה חילוניים. בטקסים אלו, שהמעמד בהם שוויוני יותר מאשר בטקס המסורתי, בני הזוג מכניסים את הפן האישי שלהם לחופה, נותנים התחייבויות שתקפות להן ולא את ההבטחה ל"שארה כסותה ועונתה לא יגרע" לה מתחייב הבעל במעמד החתימה על הכתובה.

מבחינת מבנה הטקס כן מזכיר את החופה המסורתית, משום שיש בו את אלמנטי הכתובה, החופה, הברכות על היין, החלפת טבעת נישואין, ואפילו שבירת הכוס, אך התכנים בו מותאמים יותר לעולם בו אנו חיים ולמאוויים והרצונות של בני הזוג. אף על פי שהטקס מזכיר מאד את הטקס האורתודוקסי, אין לו תוקף משפטי ולכן עם הכתובה אינה קבילה בבית דין כמו הכתובה האורתודוקסית, והזוג אינו נחשב לנשוי על פי חוקי מדינת ישראל נכון להיום.

חתונות חילוניות מתחלקות לשלוש – כאלו שבהן עורך הטקס הוא מפורסם, שגובה עבור כך סכום נאה, כאלו שבהן הטקס נערך על ידי עורך טקסים מוסמך של אחד הארגונים המתמחים בחתונה חילונית, או כאלו שבהן אחד החברים מתבקש לנהל את הטקס.

חתונה רפורמית או קונסרבטיבית

הזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים הם זרמי יהדות מתקדמת שבהם יש דגש רב יותר על שוויון בין נשים וגברים, התאמה של הדת למציאות העכשווית ועל דרך חשיבה יותר מודרנית ופחות שמרנית בקשר לדת. בשל המונופול של הזרם האורתודוקסי על חיתון בארץ, חתונה רפורמית או קוננסרבטיבית אינן נחשבות לצורך תעודת נישואין התקפה במשרד הפנים, אך הן מהוות את האלטרנטיבה הקרובה ביותר לחופה מסורתית עבור מי שמעוניין בכך לטובת המשפחה והחברים בארץ.

ידועים בציבור

בכדי להנות מהטבות מס, ירושה ועוד לא חייבים להתחתן, אלא מספיק להיות ידועים בציבור, באופן המוכח על ידי הרשויות. הסכמי ממון, הסכמי נישואין ומסמכים נוספים המגדירים את המחויבות ההדדית של בני הזוג, וחתומים על ידי עו"ד נוטריון, מהווים אסמכתא מספקת לשם כך, ומאפשרים לזוגות שאינם מעוניינים להתחתן או אינם זקוקים לטקס את האפשרות להיות מוכרים כזוג.

ארגון "משפחה חדשה" הנפיק תעודה הנקראת תעודת זוגיות, המוכרת לרשויות השונות, ומשמשת כהוכחה לקשר בין בני הזוג. ברשת קיימים דיונים לגבי תקפותה המשפטית של תעודה זו, אך נכון להיום היא מקובלת על ידי גורמים רבים.

פוסט זה פורסם בקטגוריה המקום. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.